הטיול מלא

לרשימת

ההמתנה-


לחצו כאן

טרק בדולומיטים - הילדים הפרועים של האלפים - 10-17.7

גרסת "המעיין" על בסיס ה-AV2 במרכז הדולומיטים

בהדרכת יזהר דמטר ועומר זיו

בסוף המאה ה-18, יגדיר גיאולוג צרפתי – דאודה דה דולומייה – את המינרל שבונה את המסלע הדולומיטי ברכס הרים בדרום טירול. לימים, אותו מינרל יקרא על שמו של הגיאולוג, והרכס בו הוגדר יקרא על שם המינרל – הדולומיטים.


דה דולומייה יבין במבט פשוט, שמדובר במסלע אחר ממה שהכיר. אלו לא נופים אלפיניים או אירופאים קלאסיים. אחלו לא עוד פסגות הרים משולשות ומחודדות, אלא גושי סלע קשים וגדולים, תלולים מאד, שבליבם מישורים בעלי נוף ירחי חריג. אלו הם הדולומיטים, עמקים ירוקים ושדות מרעה, ובליבם גושי סלע אדירים שלמעשה בהם נטייל.


זהו טיול למי שכבר טיילו באלפים הגבוהים, ולא מפחדים מעליות ארוכות ותלולות, בהן יש להיעזר בכבלי תמיכה או מעקות. זהו טיול למי שכבר ישנו בבקתות בחייהם, ונהנים מהבידוד והשקט שיש בבקתות ההרים הקטנטנות, זהו טיול למי שאהבת ההרים זורמת בדמו.


האלטה ויה 2 (AV2), היא אחת מששת דרכי האורך הגבוהות שחוצות את הדולומיטים. היא ה-”דולומיטית” ביותר שבהן, ומדגישה את האופי המיוחד של ההרים האלו. לאורך הדרך נעזר ברכבלים מקומיים, נעלה לאותם גושים מדוברים, נביט על קרחון המרמולדה הידוע, וגם נטייל ב-"ויה פרטה" קלה יחסית וחוויתית במיוחד.

הם אינם דומים לאף רכס הרים הרים אחר שראיתי, ואין לראות כמותם בשום מקום אחר בהרי האלפים. הם עוצרים את תשומת הלב בזכות הייחודיות הציוריות של צורותיהם, בפסגותיהם החדות או בקרניהם, לפעמים הם עולים בפסגות ובאובליסקים, ולפעמים משתרעים ברכסים משוננים, שנדמים לשיניים בלסת התנין.הם מטילים אימה אינסופית, אך לא ניתן להסיר מהם את המבט"


סיר ג’ון מוריי (נוסע וחוקר טבע סקוטי-קנדי מוכר.)

נ. מוצא: בריקסן-ברסנונה (איטליה) | סיום : בולזנו-בוזן | 8 ימים, 75 ק"מ, 4,020 מ' בעליה | דרגת קושי: בינוני-קשה | תוואי הטיול : שבילי רועים טובים, שבילי מטיילים תלולים, מסלעות (עם היעזרות בחבלים/שרשראות).

תכנית הטיול עשויה להשתנות בהתאם לתנאי מזג האוויר

יום 1 ניפגש בעיר ברסנונה-בריקסן. להרבה מהמקומות בהם נבקר, יהיה שם אוסטרי ושם איטלקי. דרום טירול, הנפה בה נמצאים רוב הדולומיטים, היה אזור קרב במלחה"ע ה-1 בין האימפריה האוסטרו-הונגרית לאיטליה שסופח לבסוף לאיטליה. זהו מחוז דו לשוני גרמני-איטלקי, שרוב תושביו האיטלקיים הגיעו במהלך שיזם מוסוליני. זוהי רק טיפה בים מההיסטוריה הסבוכה של הדולומיטים שנפגוש בשבילים ובתחנות השונות בטיול. מזל שיש לנו 8 ימים ביחד...


בבריקסן ניפגש אחרי הצהריים. נכיר את קבוצת הטיול, ונעבור יחד על הדברים החשובים להמשך הדרך. לאחר מכן נצא לארוחת ערב אוסטרית/איטלקית, וננוח לפני היציאה למסע. לינה בחדרים זוגיים בבית מלון משפחתי בבריקסן.


יום 2 נעלה ברכבל לאתר הסקי "פלוז". ממרומי הרכבל נוכל להבין לראשונה – מדוע הדולומיטים שונים כל כך מאחיהם האלפים. הדולומיטים עשויים מגושי סלע ענקיים, ובכל פעם שנחליף גוש - נחליף נוף. את היום נתחיל בגוש גירני, אבל כבר בצהריים נרד ממנו ונעלה לגוש "פואז", בעליה מתונה ונוחה יחסית. בסוף העליה נגיע לפאס "פוטיה", ממנו נראה יערות, רכסי דולומיט, ובונקרים...

מהפאס נרד לכיוון בקתת "ג'נובה/שולטרהוטה" היפה, ללינה במעונות ללא הציוד הגדול. שירותים/מקלחת במסדרון.

אורך המסלול 14 ק"מ | טיפוס 760 מ' | ירידה 610 מ'

יום 3 האור הנשבר בין עמודי הסלע בולט ביופיו בשקיעות, ובזריחות. אלו שעות מיוחדות ששווה להשכים עבורן. אחרי תצפית לזריחה (אופציה לעומר זיו וחבריו...) וארוחת בוקר, נצא לחצייה של גוש "פואז", נעלה ונרד בו, עד שנגיע למישור שבלב הגוש. זו בקעה מיוחדת, כלואה בין פסגות משוננות. בקתת פואז שבה נישן (בתנאי מעונות, ללא התיקים הגדולים) יושבת באחת התצפיות היפות ביותר בדולומיטים .

אורך המסלול 12 ק"מ | טיפוס 840 מ' | ירידה 660 מ'

יום 4 מהבקתה היפה, נחצה את גוש “פואז” בסדרה של מעברי הרים טובים יחסית, ונרד כל הדרך אל פאסו “גרדנה”, כן כן, זה מהוופלים (שגם הם, כמובן, קשורים איכשהו למלחה”ע). בפאס נתארגן מעט, נפגוש מדריכי אלפיניזם מדופלמים, ונצא איתם לחוויה מיוחדת ב-ויה פראטה (“דרך ברזל”). דרכים כאלו הוקמו בעיקר בגבולות האיטלקיים במלחה”ע ה-1, ונועדו לסייע לחיילים להגיע למוצבים שבהרים. הדרך היא למעשה דרך הררית תלולה, אותה אנחנו עושים מחוברים לכבל ברזל מאסיבי (את אלו מהמלחמה כבר החליפו...). הדולומיטים מרוצפים בלמעלה מ-1000 דרכים כאלו, והם אלו שנתנו לעולם את סגנון הטיול הזה. כמו שבמרקש נלך לשוק המיוחד - בדולומיטים נטייל בויה פראטה. למידע נוסף - הביטו בנספח 4.לאחר החוויה המיוחדת נרד להוסטל נחמד בפאס, נפגוש את הציוד הגדול, ונישן בתנאי מעונות.

אורך המסלול 7 ק"מ | טיפוס 140 מ' | ירידה 550 מ'

החישוב הוא ללא הוייה פראטה.

יום 5 עם בוקר נעזוב את העמק הירוק, ונעלה בשביל מוכר בדולומיטים שזכה למספר “666”... השביל אכן תלול ומסולע במיוחד, אבל הוא אפשרי לחלוטין, ומתגמל לאורך כל הדרך בנופים נהדרים לכל המרחב. לכשנסיים כ-800 מטרים של עליה, נהיה על גוש סלה (אותו גוש מה-סלה רונדה הידוע) הידוע בזכות נופי הירח השונים כל כך מהימים האחרונים. נטייל על הגוש, נשים את התיקים בבקתת “בואה” בה נישן, ונעלה לתצפית מפסגת הגוש. בראש ההר ישנה בקתה קטנה נוספת, שמגישה יופי של עוגות בכל אחה”צ. נחזור באותו השביל לבקתת בואה המשופצת והנעימה. לינה בתנאי מעונות ללא הציוד הגדול.

אורך המסלול 11 ק"מ | טיפוס 1000 מ' | ירידה 300 מ'

יום 6 מוקדם בבוקר, נחצה את גוש סלה ונמנע מהמוני המטיילים העולים אליו ברכבל. אנחנו (נתחכם...) ונרד ממנו ברכבל הזה. היום נטייל בשלוחה מיוחדת, מול המרמולדה - הקרחון האחרון שנותר בדולומיטים. על השלוחה נמתח שביל יפה במיוחד בשם “שביל הלחם” ,שבעברו שימש מבריחי קטניות מאימת מיסי האימפריה הונציאנית. נהנה מנופי גוש המרמולדה, ונרד לריפוחיו קסטליוני. עוד בקתה נהדרת שקרויה על שם אטורו קסטליוני, פרטיזן איטלקי נודע ממלחה”ע ה-2 (מי שטייל איתנו במון בלאן, כבר שמע עליו רבות).

לינה בתנאי מעונות, עם הציוד הגדול.

אורך המסלול 14 ק"מ | טיפוס 280 מ' | ירידה 450 מ'

יום 7 אחרי כל ימי הדולומיטים האלו, העם דורש מסלע גירני !

מהבקתה נרד בהקפצה קטנה במורד הכביש, ונכנס לעמק קרחוני שלכל אורכו נמתחת דרך פרדות שנועדה לשירותי לוגיסטיקה (במלחה”ע ה-1, אלא מה ?). שביל נוח, ללא מסלעות, בשיפוע מושלם. אחרי שנעבור את הפאס, נרד באחו ירוק ונינוח עד לפאס סאן פלגרינו, בו נסיים את הטרק שלנו. יום ארוך יחסית אבל בתנאי שטח מעולים.


את הטיול נסיים בפלגרינו ונישן במלון נחמד במיוחד, עם שלל מתקני ספא להרגעת הגוף והסרת אבק הדרכים מהשרירים. איזה פינוק.

אורך המסלול 17 ק"מ | טיפוס 1000 מ' | ירידה 700 מ'

יום 8 נקום לארוחת בוקר אחרונה ביחד, וניסע לבולזנו. זוהי עיר מרכזית וממנה ניתן לקחת רכבת לכיוון מינכן/ורונה ולשוב הביתה. אל דאגה, גם בארץ ישנם מחשופי דולומיט למי שיתגעגע.

 • הטרק מיועד למיטיבי לכת ולבעלי ניסיון הליכה בטרקים ארוכים בהרים (יהיה קשה).
 • הטרק אינו מתאים לבעלי פחד גבהים.
 • הטרק אינו אפשרי לסובלים מבעיות גב או ברכיים. המשקל הנוסף עלול להחמיר פציעות.
 • הלינה בטרק מגוונת: מלונות קטנים, אכסניות, ובקתות. הלינה תהיה בחדרים זוגיים במלונות, ובשאר הזמן במעונות מרובי מיטות.
 • מה סוחבים עלינו: מזון לצהריים, שני ליטרים של מים, ציוד גשם, מעט בגדי החלפה, ליינר לבקתה, מעט כלי רחצה - וזהו!
 • העליות ארוכות, והירידות ארוכות אפילו יותר. הימים בנויים בצורה הדרגתית ומאוזנת, אך יש להיות בכושר טוב+ על מנת ליהנות באמת מהטיול. יש להתכונן בעיקר לירידות ועליות ארוכות בשטח שאינו אחיד באופיו (כלומר, השבילים משתנים, הקרקע משתנה, וכו).
 • הוייה פראטה בה נטייל אינה קשה, ומתאימה לכל מי שאוהב אתגרים בטבע. זוהי וייה פראטה שמתאימה למתחילים ולא תיקח לנו יותר מ-4 שעות. הביטו בנספח 4. ורק דעו שהטיול בה אינו חובה.
 • הקבוצתיות חשובה לנו, זה המתכון לכל טיול מוצלח מבחינתנו. אנחנו הולכים בקבוצות הליכה קטנות של עד 9 מטיילים למדריך.
 • אנו מטיילים בהרים. כמו בכל רכס הרים, עשויים להיות בו שינויים מהירים של מזג האוויר (גשם, רוח חזקה). יש להגיע מוכנים ועם ציוד וביגוד מקצועי ואמין.
 • הבקתות בדולומיטים מעט יותר נוחות מאחיותיהן האלפיניות, ורובן נבנו ע”י המועדון האלפיני האוסטרי (מי שכבר טייל איתנו באוטריה - מכיר את הרמה). אבל עדיין חשוב לזכור, אלו הן בקתות - ישנים במעונות עם אנשים רבים בחדר, אין בחירה בתפריט הערב, ארוחת הבוקר צנועה, והבירה יקרה (אבל קרה..). מעבר לזה - כיף חיים.
 • בדרך כלל בארוחת ערב יהיה מרק ירקות, תבשיל טעים, וקינוח אופייני. ארוחות הבוקר יהיו אלפיניות וסגפניות ופשוטות, אל תצפו לשפע פירות וירקות (בא. הבוקר). מפעם לפעם אנחנו נביא עמנו מצרכים על מנת לחזק מעט את הארוחות. בכל מתקני הלינה יש מקלחת חמה. בצהריים לרוב נאכל תבשילים טעימים שנכין בשטח. חשוב מאד שתציינו מראש האם אתם/ן נוקטים/ות בדיאטה כלשהי
 • ההגעה והעזיבה של הטיול דורשת מידה מסוימת של עצמאות. אנחנו נשמח לעזור ולכוון, אבל האחריות על ההגעה לטיול היא על המטייל/ת.
 • בקבוצת המעיין לא ניתן להזמין חדר ליחיד/ה. (למה?)
 • ישנם רק ארבעה לילות שבהם נפגוש את הציוד הגדול. בלילה הראשון, בלילה 4 (גרדנה) , בלילה 6, ובלילה האחרון.
 • מפגש תחילה – יום 1 - 17:00 - בעיר בריקסן-ברסנונה – קישור למפה
 • סיום – יום 8 - 11:30 - בתחנת הרכבת בעיר בולזנו-בוזן - קישור למפה

שוב נדגיש, אנו נסייע בהכוונה לנקודות השונות, ונשמח אם תמשיכו לטייל בסביבה ותנצלו היטב את הזמן בחוץ לארץ.

נקודת המפגש בתחילת הטיול :

נקודת הסיום בסוף הטיול :

מחיר הטיול –1490 € (בקבוצת טיול של עד 10 מטיילים).

המחיר כולל :

 • כל המנהלות, הנסיעות, והלינה בהתאם לתוכנית הכתובה מעלה.
 • הדרכה והובלה בהתאם למסלול המפורט .
 • הובלת הציוד האישי והקבוצתי, וכלכלה מלאה ונדיבה – החל מארוחת הערב הראשונה (יום 1) ועד הבוקר האחרון בטיול (יום 8).
 • התשלום מבוצע בשקלים ובאשראי וכולל את עמלות ההמרה וסליקת האשראי. (כלומר, אין עוד שום עלות נוספת לטיול פרט למחיר הנ"ל).


זהו המחיר הסופי, אין עוד עלויות נסתרות או תנאים במחיר הטיול.

המחיר אינו כולל :

 • טיסות והגעה לדולומיטים – המחיר מאד משתנה, (הביטו בנספח), וביטוח נסיעות.
 • הוצאות בעלות אופי אישי (בירה בערב, משקה קל בקיוסק מזדמן), והוצאות לפני ערב יום 1 ואחרי הבוקר ביום 8.
 • הגעה לנקודת האיסוף והיציאה מנקודת הסיום.

הטיול מלא

לרשימת

ההמתנה-


לחצו כאן

נהלים ותנאי הרשמה

שלב 1 ממלאים את הטופס המצורף למעלה (באופציית החדר בוחרים "Hamayaan trip"), ומציינים בהערות כל דיאטה בה אנו צריכים להתחשב בטיול (כתבו לנו הכל ! הרבה יותר קל להיערך כשאנחנו יודעים מראש). מקבלים מענה (אוטומטי) לאישור ההרשמה.


שלב 2 במידה ואיננו מכירים עדיין, נקיים שיחה קצרה (זה לא ראיון קבלה או מבחן, רק תיאום ציפיות והיכרות). לאחר מכן מצטרפים לקבוצת הוואטסאפ של הטיול. עוד אין צורך לשלם.

שלב 3 מתחילים לחפש טיסות באופן עצמאי בהתאם לנספח לנרשמים או פונים לסמדר שפרטיה מופיעים בדף הפרטים. סמדר היא סוכנת נסיעות עמה אנו משתפים פעולה. סמדר מכירה את הטיול ודרישותיו, ותוכל לסייע בכל ההזמנות. ניתן גם לרכוש כבר טיסות, רק כדאי לוודא שיש אפשרות לבטל או לשנות אותן. ניתן ליצור קשר עם סמדר במייל : smadar@bentours.co.il או בטלפון 050-976-6103

שלב 4 ברגע שיש 8 נרשמים נודיע בקבוצת הוואטסאפ, וכעת ניתן לרכוש את הטיסות ולהתחייב. רוכשים ביטוח רפואי לטיול, ומוודאים שהוא כולל החזר הוצאות אם מבטלים את הטיול מסיבה רפואית או קורונה. את כרטיס הטיסה שלכם/ן אנא שתפו בקבוצת הוואטסאפ - כך נוכל לדעת שיש לכם/ן טיסה, ואחרים שעוד לא קנו יוכלו לקבל רעיון למסלול (זהו מעשה קטנטן שעוזר בענק, לכולם).


שלב 5 עד 60 ימים לפני הטיול, תקבלו לינק לחשבונית לתשלום. התשלום מבוצע באשראי בלבד ובשקלים דרך המערכת אליה תקבלו לינק. מחיר הטיול בשקלים יקבע לפי השער היציג ביום הוצאת החשבונית בצירוף עמלת ההמרה של חברת הסליקה דרכה אנו עובדים (מחושב כבר במחיר, אין צורך להוסיף). זו האופציה הזולה והמשתלמת ביותר. את התשלום יש להסדיר עד 30 ימים לפני היציאה לטיול. במידה וברצונכם לשלם בתשלומים, אמרו לנו ונשלח את החשבונית יותר זמן מראש. מסמך ה-T&C שלנו מצורף לחשבונית, וניתן לעניין בו לפני שתסמנו כי קראתם/ן אותו.

שלב 6 נפגשים, מטיילים, כיף.

נוהלי ההרשמה - חשוב לדעת

 • החל מ-21 ימים לפני הטיול – במידה ותבטלו את הרשמתכם, תחויבו בדמי ביטול בסך של 100% מהתשלום לטיול. זהו שלב שבו אנו חייבים כבר להעביר את התשלום המלא לספקים השונים, והם מצפים לנו.


 • אם הביטול הוא מסיבה בריאותית – תקבלו החזר מהביטוח הרפואי שלכם/ן בהתאם לנהליו, ולא מאתנו.


 • במידה וסיבת הטיול חריגה ואינה מכוסה בביטוח, ננסה לפצות ככל הניתן בניכוי ההתחייבויות והסכומים שכבר העברנו לספקים השונים.
 • אנחנו סומכים עליכם/ן. אנא קיראו היטב את המידע, והירשמו בכוונה מלאה לבוא לטיול.

בתיק קטן (כ-45 ליטרים) שאיתו נטייל ביום יום :


 • כלי למים (שקית שתייה, בקבוקים טובים) שיכולים להכיל 3 ליטרים.
 • קופסא עם מכסה אטום, שיכולה לשמש כקערה למזון (וכשאי אפשר לשטוף אותה פשוט סוגרים את המכסה). סכו"ם קל משקל וכוס חזקה לקפה או תה (במקום זמין בתיק).
 • מעיל גשם איכותי ונושם, מכנסי גשם נוחים ארוזים בשקית בד במקום נגיש מאוד .
 • ליינר - ציפית בד דקיקה ללינה בבקתות (כריות ושמיכות ישנן בבקתות).
 • מעילון שאפשר ונעים ללכת איתו (פוך דק, פליז קל משקל), כובע חם וכפפות .
 • בגדים להחליף אליהם בערב, נעימים וקלים (לא צריכים להיות חמים).
 • אולר קטן, ערכת ע"ר קטנטנה (אצלנו יש ערכה גדולה וקבוצתית). משרוקית .
 • במבה, צ'ופרים ביתיים, מרציפן, במבה נוספת, וכו.
 • מגבת קלה (לרחצה ולבקתות) ומעט (ממש מעט) כלי רחצה.
 • שק אטום למים שיכול להכיל את הליינר, הבגדים לערב, והאלקטרוניקה.
 • מטען קל משקל לטלפון או לכל מכשיר אלקטרוני שברשותכם. (יש שקעים בבקתות).
 • פנס ראש עם סוללות חדשות.
 • כפכפים קלים לשהייה בבקתות. ואטמי אוזניים.

בתיק גדול (צ'ימידן קטן שנפגוש בלילה 1, 4, 6, ו-7):


 • בגדים להחלפה, לבנים להחלפה, גרביים להחלפה.
 • עוד צ'ופרים, למשל במבה במילוי נוגט, עוגיות עבאדי, שקדי מרק.
 • מטען לטלפון או לשאר האלקטרוניקה שהבאנו, סוללות להחלפה לפנס .
 • לפני הטיסה – אם אתם מטיילים עם מקלות אז הכניסו אותן לצ'ימידן.
 • בגדים נעימים, אלו שטסנו איתם.
 • כמה דפים של נייר עיתון לייבוש הנעליים במידת הצורך (לא ישראל היום)
 • שקיות זיפלוק בגודל מדיום ולארג'.


ביגוד


 • ביגוד קל ונושם . אנחנו ממליצים על חולצות דקות עם שרוול ארוך.
 • נעלי הליכה חזקות, גרביים נוחות , כובע ומשקפי שמש.
 • מקלות למי שאוהב.


האזינו לפרק הפודקאסט שלנו בנושא ציוד כאן

מדריך נוח בנושא ציוד אפשר למצוא באתר של יזהר


או כמובן - סרטון הציוד הטוב ביקום :

נספח 2 – העורף שלנו (או - למה ההרשמה באנגלית ?)


קבוצת המעיין היא שותפות מדריכים ישראלית, אבל החברה עצמה והמשרד שלנו נמצאים בפורטוגל ולמעשה אנחנו שותפים קטנים במשרד נסיעות ותיק בשם Portugal nature trails. המשרד מבצע עבורינו את כל המשימות "העורפיות" כגון חיוב, הזמנות ועוד. את המשימות השונות אנו מנחים לביצוע, לפי תכניות שאנו כותבים לכל טיול. למשל - את רצף הלינה וההסעות אנו קובעים, והמשרד מבצע את זה עבורינו. בזכות שיתוף פעולה זה אנו יכולים לחסוך עבורכם/ן כסף רב, ולתת תמורה מעולה והוגנת במחירים אירופאים שזולים משמעותית מאלו שבארץ. במידה ויש שאלות לגבי הטיול או המסלול - פנו אלינו. לשאלות לגבי החיוב - ניתן לפנות לדיאנה (במייל ובאנגלית ! - info@portugalnaturetrails.com).

נספח 3 – הטיסות


למרות שזה נראה מעט מדאיג בהתחלה - קל מאד להגיע לבריקסן, משפע של שדות תעופה. החזרה מבולזנו היא זהה להגעה מבריקסן - שתיהן ממוקמות על אותה מסילת רכבת.


דרך 1 - מצפון - מינכן. יש לנחות בשעות הבוקר, ואז לקחת את הרכבת ל-Munchen Ost, ומשם בכל שעתיים יש רכבת לבריקסן. את הכרטיס ניתן לרכוש באתר ה-DB (אותו הכרטיס לשתי הרכבות). באותה הרכבת - ניתן גם להגיע מאינסברוק (אוסטריה).


דרך 2 - מדרום - ורונה. גם כאן, יש לנחות בשעות הבוקר, להגיע אל העיר, ולקחת רכבת צפונה. ורונה יושבת על מסילת הרכבת הצפונית של איטליה - יחד עם מילאנו (עוד אופציה לנחיתה). זוהי דרך מעט יותר זריזה, ויותר זולה. משדה התעופה של ורונה או מילאנו יש להגיע לתחנת Verona Puerta Nova. את הכרטיסים יש להזמין באתר ה-TrenItalia


טיסה חזור – אנחנו מסיימים את הטיול בבולזנו-בוזן, שיושבת על אותה המסילה שנמתחת בין מינכן לורונה, לכן החזרה תהיה שוב ברכבת צפונה או דרומה בהתאם לבחירתכם/ן.

אנחנו ממליצים לבלות עוד זמן בהרים הנהדרים האלו. אפשר לקחת עוד יום-יומיים להירגע בסביבה, ואז לקחת את הרכבת לאיטליה ולהינות מימים שמשיים בורונה או מילאנו. למה לא?

מה לעשות בדרך לטרק ?

יש המון אטרקציות ודברים מעניינים לגלות בדרך אל או מהטרק. אנחנו ניתן כאן כמה המלצות מאד מפוזרות, שבעיקר נועדו לעשות לכם/ן חשק לבלות עוד בסביבה לפני או אחרי הטרק.


כל ריבוע יוקדש לעיר אחרת, אם ישנן לכם/ן עוד שאלות, פשוט שלחו לנו.

Yellow Sparkles

באופן מפתיע, בולזנו זאת אחלה של עיר לבקר בה ! אפשר להתחיל באנדרטה השנויה במחלוקת שמוסוליני בנה לזכר קורבנות מלחה”ע ה-1. לאחר מכן לבקר את אוצי איש השלג (נכיר אותו בטיול) במוזיאון המעולה לארכיאולוגיה ולשטוף את הטרק עם המון בירה במערה בווארית שממש אפשר לדמיין בה את תומאס מאן יושב וכותב.

speech bubble outline

בואו לבקר אותי !

ותביאו קנודל

Yellow Sparkles
Cathedral of Brixen

בריקסן היא עיר טירוליינית בעיצוב גותי די קלאסי, שדי נחמד לבלות בה כמה שעות לפני המפגש. הקתדרלה והקמרונות הצמודים אליה לחלוטין שווים ביקור. אם כבר ביליתם באיטליה לפני הטרק, ומאסה נפשכם בעוד פיצה, ב-Börgers & Kings ניתן למצוא המבורגרים ובירה נהדרים. מעבר לזה אפשר כמובן להתחדש בציוד טיולים גרמני ונוצץ בסניף המפתיע בגודלו של Sportler. לקינוח, עוגות ה-80' של קפולסקי מעולם לא עזבו את Pupp Café Bakery (לכו על השטרודל).

Yellow Sparkles
Yellow Sparkles
The Verona Arena in Italy

ואם הופתעתם/ן מבולזנו, חכו להפתעה שתחכה לכם/ן בורונה !

היא לא מוכרת כמו שאר הערים באיטליה, אבל מדובר בעיר קטנה ועתיקה במיוחד, שאפשר לראות בה את כל ההיסטוריה של איטליה החל מהקולוסיאום הרומאי (שבמהלך הקיץ אפשר למצוא בו קונצרטים מגוונים) דרך מגדל לומברטי המסתורי ועד הבית של רומיאו ויוליה, עליהם השלום.


את היום אפשר להתחיל עם אספרסו תיירותי בפיאצה דל ארבה וממנה ללכת לטורה לומברטי, ולומר שלום לרומיאו ויוליה. ההליכה לארנה תהיה דרך הרחובות הקטנים והחמודים של העיר העתיקה. אם יצא לכם לעבור בבוקר של שוק, מה טוב.

Line abstract doodle

ומה אוכלים בורונה ?

Line abstract doodle

אחרי כל האוכל הבווארי טירולייני הזה, אנחנו רוצים איטליה !

בורונה טעים. מאד טעים. ואין את העומס, הפלצנות והתיירות שיש בשאר הערים הגדולות של איטליה.

אנחנו אוהבים את ורונה, כבר אמרנו ?

Line abstract doodle
Spanish Detailed Sangria
Line abstract doodle

Gemma Pizzeria - פיצה חדשה במיקום מרכזי בעיר. תודות יתקבלו בפקס.


Osteria da Ugo - מסעדה איטלקית אמיתית, מלצרים כועסים ופסטה מעולה


.L'Imbottito delle 4 Ciacole - למיטיבי לכת. מעט יקר, אבל שווה את זה.


Gelateria La Romana - למי שהיטיב לכת בסעיף הקודם, מגיעה גלידה אמיתית. יש דעות שמדובר בגלידה הטובה ביותר בצפון איטליה.

Red Wine Pouring Out from Bottle

והחשובה מכולן :

הקתדרלה במילאנו

הגעתם למילאנו ?

זה ידרוש דף טיול חדש וארוך בהרבה מזה אבל אם יש לכם כמה שעות, גשוש אל הדואומו. היא אותה כנסייה שמוכרת לנו מ-”תחת שמי ארגמן”, והדרך אליה מרשימה לא פחות ממנה.


היא נמצאת כאן, ויש לקנות אליה כרטיסים בכניסה.

נספח 4 – מזה בכלל וייה פראטה (Via ferrata) ?


מעט היסטוריה במהלך מלחמת העולם הראשונה, אחת החזיתות הדרמטיות ביותר היו בין אוסטריה לאיטליה של היום. קו הגבול היה בעיקר רכס הדולומיטים, ולשני הצבאות לא היה ידע מוקדם ורחב על לוחמה הררית. לכן התחיל מירוץ לחימוש וביצור הפסגות של ההרים. אך החיילים הפשוטים לא ידעו כמובן לטפס כפי שאנחנו יודעים היום, לכן הקימו שני הצבאות רשת דרכים שלאורכן נמתחים כבלי ברזל, אליהם יכלו החיילים להתחבר ולטפס במעלה הרכס אל המוצבים, ולחוש בטוחים כל הדרך.


מעט טכניקה הציוד הנדרש לוייה פראטה הוא קסדה, רתמה, ומעיין זוג רצועות חזקות איתן נקשרים אל כבל המתכת. הרצועות הן האבטחה שלנו, וכל המערכת עצמו מרגישה מאד מאסיבית ובטוחה. מפעם לפעם שעוברים נקודה שבה הכבל מחובר לסלע, מעבירים רצועה אחת ואז את השניה, וכך נשארים מחוברים לסלע כל הזמן. יש כמה רמות של מסלולי וייה פראטה, ואין אחת שדומה לאחותה. זוהי שאנחנו נטפס בה מדורגת ברמת הקושי הנמוכה ביותר. המשמעות היא שלכל אורך הדרך החשיפה לשיפוע תלול היא יחסית נמוכה, ויש אזורי דריכה מעולים לרגליים. לנו אין רשיון להדריך פעילות כזאת, ולשם כך שכרנו צוות מדריכי אלפיניזם מקצועי שיביא עמו את הציוד הנדרש.


מעט אישי כשבנינו את התכנית, פשוט לא יכולנו לוותר על החוויה הזאת. אכן זה לא טרק, וזה מה שבאנו לעשות, אבל חווית הטיול בדולומיטים מחייבת פעם אחת להכיר ולהנות מוייה פראטה כזאת. באותה נימה נאמר - שזה ממש לא חובה למי שאינו/ה רוצה להצטרף, וניתן לרדת ישירות להוסטל בו נישן באותו הלילה.


מעט וידאו בסרטון מטה אפשר לראותתיעוד נחמד של הדרך בה נלך (אנחנו נגיע אל הדרך מסוף הרכבל בעצם). החבר שצילם את הסרטון, הדגיש את הזווית בכוונה, ובסרטון זה נראה תלול עד כדי אימה. אבל זו מניפלציה של חברינו הצלם כדי לצאת הגבר שבגברים, ובפועל החשיפה לא כל כך דרמטית. אל דאגה.

נספח 5 (ואחרון) – פרטים לאחרי ההרשמה

בסעיף זה ריכזנו את כל הפרטים שרלוונטים אחרי תהליך ההרשמה, שיסייעו לנו בהכנה לטיול .

מזג האוויר בטיול אנחנו מטיילים במזג אוויר אלפיני קייצי, משמע - אפשר לפגוש את כל ארבעת העונות במהלך הטיול. הבקרים והערבים יהיו קרירים, ובימים יכול להיות חם. לעומת זאת יכולה גם לבוא עננות שאולי תגן מהקרינה, אבל תביא איתה גם רוח ולחות קרה. יש סיכוי לגשם, ובמידה ויהיה גשם במידה שלא תסכן אותנו - נלבש את ציוד הגשם ונמשיך לטייל.


תחזית מעודכנת לרוב ימי הטיול ניתן למצוא בקישור הבא, הקישור הינו לתחזית באזור גבוה בטיול, וזהו מעיין ״ממוצע קר״ של מזג האויר לאורכו. כמובן שכל יום נתעדכן בתחזית מקומית יותר (האתר אליו קישרנו הינו האתר של השירות המטאורולוגי הנורבגי. מנסיוננו באזור זה, האתר נותן תחזיות נהדרות ורלוונטיות).


יש להצטייד בבגדים קלים למשך היום - תהיה הרבה שמש, כובע וקרם הגנה. מעיל רוח-גשם(בתרמיל) ומעיל פליז לשעות הערב. בימים בהירים הקרינה מאוד חזקה, ויש להצטייד בחולצות דקות עם שרוול ארוך.


הדרך הכי נכונה להיערך מבחינת הלבוש – היא בשיטת ״הבצל״ :


• שכבה ראשונה (צמודה לגוף) – דקה ומנדפת

• שכבה שניה – בידוד דק – סוויטשירט, מיקרופליז, אריג דק.

• שכבה שלישית – כשיותר קר – פליז עבה יותר, מעילון פוך, סופטשל.

• שכבה רביעית (אבל יכולה לבוא אחרי כל שלב) – מעיל רוח/גשם שיגן מהרוח.


הפרשי השעות באיטליה נהוג זמן גריניץ'+2 (GMT+2) במשך כל השנה, כך שהפרש השעות עם ישראל הוא 1-. ז"א שבטיול כאשר בישראל 12:00 בצהרים, באיטליה – 11:00 בבוקר.

כסף מקומי לאורך הטיול נשתמש רק ביורו. כל ההוצאות הכלולות בטיול הן חלק מתקציב הטיול, כך שלמעשה ההוצאות היחידות במהלך הטרק הן אישיות (בירה בבקתה, מזכרת וכו). לכל אלו יספיקו כ-50 יורו, אותם אנחנו ממליצים להביא במזומן. הכי קל יהיה להוציא מזומן בכספומט לאחר הנחיתה.

תקשורת כמעט לאורך כל הטרק ישנה קליטה. בכל מקרה מומלץ להתאים את הטלפון הנייד לתוכנית חו"ל של החברה בארץ (איטליה). יותר מומלץ אפילו לסגור כמה שיותר מהעניינים האישיים מראש, ולצאת בראש שקט וטלפון סגור.


הכנה לטיול אנחנו מאד ממליצים שבימים לפני הטיול תנסו לצאת לכמה אימונים שיכללו כמות עליות או מדרגות נכבדת. חשבו על זה שביום ממוצע בטרק נעלה כ-800 מ', וקומה ממוצעת גובהה כ - 3 מ'. מעבר לכך סדרו את התיק ככה שיהיה נוח על הגב לפני היציאה והוציאו ממנו כל מה שאין בו צורך (משהו קל +משהו קל + משהו קל = משהו ממש כבד).

באופן שאינו פיזי,על הדולומיטים יש ספר וגם סרט נפלאים - “שמונה הרים” של פאולו קונייטי. סיפור קשה על הרקע של הדולומיטים (הקשים...)

ביטוח ובריאות מחיר הטיול אינו כולל ביטוח בריאות ומטען. סדרו לעצמכם ביטוח כבר עם ההרשמה (הפשוט ביותר, מקופ"ח או חברת האשראי. אין צורך בהרחבת ספורט אתגרי או באיתור) .

חשמל המתח הוא 230 וולט. והשקע בן 2 חורים, עם הארקה בולטת (יורופלאג – סוג E).

ניתן להשתמש בכל תקע ישראלי ללא הארקה (כמו של מטען טלפון/טאבלט). בתקע סטנדרטי ישראלי לא ניתן להשתמש (סוג H).

De Michal Osmenda from Brussels, Belgium - Port de sa Calobra, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33170761

והכי חשוב - בואו לטייל !

אנחנו זמינים לשאלות נוספות.